İnternetten Video Kaldırma Talebindeki Artış

Av. Serdar Han Topo Hukuk blogunda bugün internetten video kaldırma talebindeki artıştan bahsedeceğiz. Aslında internet, milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen bir veri deposunu içeriyor. Bu açıdan yaşamı kolaylaştırıcı etkenler içerdiği öngörülebilir bir yaklaşım olacaktır. Fakat teknolojilerin diğer dallarında da görebileceğimiz üzere internet de olumlu sonuçlarıyla birlikte olumsuz sonuçlarıyla değerlendirilmelidir. İnternet üzerinde yer alan içerik ve video kaldırma başvurularının yoğunluğu internetin olumsuz etkileri açısından ciddi örnekler olabilir.

İnternet milyonlarca kullanıcıya sahip bir ağ olarak çok yönlü iletişim ve etkileşim sağlayabilen bir bilişim teknolojisidir. Bireysel ve kurumsal amaçlar için kullanılabilmektedir. Bireylerin ya da kurumların kendi iradeleriyle sağladıkları girişimlere açıktır. Buna karşın bireylerin ya da kurumların istemediği, hukuki açıdan birey ya da tüzel kişilerin haklarını zedeleyen olanaklar da yine internet ortamında açığa çıkabilmektedir.

Avukat Serdar Han Topo’ya bilişim hukuku ile ilgili davaların talep artışı

İnternet üzerinden video kaldırma talebiyle ilgili son yıllarda ciddi sayıda başvuru olduğunu söylemek mümkün. Hukuk, 21. yüzyılda bilişim alanı için yeniden revize olmakta ve bu alanda ciddi çalışmalar yürütülmektedir. İnternet üzerinden video kaldırma talebiyle ilgili Avukat Serdarhan Topo tarafından yürütülen çalışmalarda olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar sayesinde bireylerin özel hayat gizliliği mümkün olduğunca koruma altına alınmaya çalışılmakta ve özel hayatı zedeleyici girişimler, ihlaller ortadan kaldırılmaktadır. Bu çalışmaları sağlayabilmek için bilişim hukukunda kendini geliştirmiş, internet alanında ciddi çalışmalar yürüten ve bu iki yetkinliği aynı anda kullanılabilecek nitelikli kadrolara ihtiyaç bulunmaktadır. Avukat Serdarhan Topo ve kadrosu bu konuda birey ve tüzel kişiliklerin taleplerine yanıt verebilecek niteliktedir.

Av. Serdar Han Topo’nun 5651 Sayılı Kanun Değerlendirmesi

5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanuna göre bireylerin özel hayat gizliliğini ve kişilik haklarını zedeleyici içeriklerin kaldırılması için bireyler yasal başvuruda bulunabilmektedir. Bu talepler belli gerekçeler çerçevesinde sağlanabilmektedir. Bunlar:

  • Özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayınların bulunması
  • Birey ya da tüzel kişiliğe yöneltilen hakaretler
  • Yanlış, yalan ve karalayıcı haber içeriklerinin yayınlanması
Bilişim Avukatı Serdar Han Topo

Av. Serdar Han Topo – Topo Hukuk Bürosu Kurucu Avukatı – 5651 sayılı kanun

Yukarıda sayılan durumlar gerçekleştiğinde birey ya da tüzel kişilikler gerekli başvuruları şahsen ya da avukatları aracılığıyla sağladıkları takdirde sonuç almaları mümkündür.  5651 sayılı Kanun’un 9/A maddesi gereğince özel hayatın gizliliğinin bir kişi ya da kurum açısından maddi-manevi zarara sebep olacağı gerekçesiyle Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı’na başvuru sağlanabilmektedir. Bu başvuru TİB tarafından değerlendirilir ve ilgili karar Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletilir. Verilen karar Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından 4 saat içerisinde uygulanmak durumundadır. Bu durum kanunlarla bağlayıcı bir hale getirilmiştir.

Avukat Serdarhan Topo ve bilişim hukukunda deneyimli uzman kadrosu içeriğin yayından kaldırılması ile ilgili hızlı ve başarılı başvurular sağlar. Kısa sürede sonuç alarak kişisel ya da kurumsal mağduriyetlerin oluşması ya da artması engellenir. Avukat Serdarhan Topo izinsiz video paylaşımı, internetten içerik kaldırma, youtube video kaldırma,  video kaldırma dilekçesi ve bu tarz işlemler için yanınızda! Haber sildirmek, olumsuz içerik kaldırmak ve bu tarz problemleriniz için doğru adrestesiniz! Alanında uzman bir bilişim avukatıyla bu tarz problemlerin üstesinden gelmek zor değil.