Av. Serdarhan Topo’ya göre Online itibar yönetimi

Online itibar yönetimi, markaların ya da bireylerin, kurumların kendilerini dijital dünyada pozitif olarak var etme durumudur aslında. Ön plana çıkarılan hikayeler, detaylar ve marka bazlı hizmetlerden tutun da, bireylerin kendi çalışmalarına varıncaya kadar büyüyen bu yoğun çalışma seçenekleri için, sizler de online itibar yönetimi seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Bu hizmet, aslında pek çok ajans tarafından ön plana çıkarılan bir hizmet olmakla beraber, sosyal medyaların ve bütün mecraların içerisindeki aktif çalışmaları da kapsıyor. Marka ve kişilerin hakkında yapılan yorumlar, fikirler ve düşüncelere dair, internet üzerinde her şeye anında ve hızlı bir şeklide ulaşmak mümkün hale geliyor.

Bu yüzden detaylı bir çalışma seçeneği ile gayet yoğun bir süreç işletiliyor ve algınız kapsamında içerik kaldırma işlemlerine ulaşılıyor. Hayatın en olağan akışından biri olan dijital yaşam, online itibar yönetimi konusunu zorunlu hale getirdiği için, bizler dahilinde gayet etkili ve  büyük bir sürecin ön plana çıkarılmasından bahsedebiliriz. Bu konuda av. Serdarhan Topo hukuk bürosu olarak, online itibar yönetimi hakkında çalışmaları en hızlı şekillerde ön plana çıkarıyoruz. Bu süreçlerde bilişim avukatları tarafından ilgilenilmesi gereken her olay ortaya çıktığında, sistemli bir mücadele yürütüyoruz. İnsanların algılarını ve hareketlerini anlık olarak kontrol edemeyeceğiniz için, online itibar yönetimi olarak bir savunma sistemi geliştirebilirsiniz.

Ne İçin Online İtibar Yönetimi?

Online itibar yönetimi konusunda pek çok husus bulunuyor. Bunlardan en basiti, dijital medya karalamaları ve sosyal medya üzerindeki medyatik karalama süreçleri oluyor öncelikle. Ardından yalan yorumlar, sahte hesaplar tarafından yapılan karalama kampanyaları, yanlış bir bilgilendirme çalışması ve sızıntı süreci, eski çalışanlardan gelen olumsuz ya da nefret içerikli söylemler gibi pek çok seçeneği, online itibar yönetimi kapsamında koruyoruz. Bu süreç, uzmanlıkla yapılmalı ve uzmanlık gerektiren bir süreç olduğu için de özenle takip edilmelidir. Peki ama bu süreç nasıl işler?

  • Arama motorları ile ilgili çalışmalar yapılabilir,
  • Başvuru yapan kişi ya da kurumların, aktif bir siteye sahip olması ve oradan duyuru yapması ya da aktif kullanım olması,
  • Gündeme ilişkin bilgilerin sunulması, internetin aktif kullanılması ve yapılan yeni çalışmalara dair duyurular yapılması,
  • En etkilisi ise internette çıkan yalan haberlerden tutun da, asılsız iftira ve benzeri durumlara karşı, hukuki çözümlerin uygulanması oluyor. Yani internetten içerik kaldırma ya da internetten fotoğraf sildirme ve video sildirme gibi seçenekler ile hukuki çözümlerin ön plana çıkarılması oluyor. İşte bu noktada Av. Serdarhan Topo ailesi olarak, sizler için hızlı ve etkin bir çözüm üretiyoruz. Bunu yaparken 5651 sayılı yasanın bize sunduğu çerçevelerce hareket ediyoruz. Olumsuzluk konusunda, ceza mahkemesi kararlarına dair de durumu kontrol ediyoruz. Ceza mahkemesine başvurarak, mahkeme kararı ile içerik kaldırıyoruz gerekirse. Bu süreç, tamamen internet üzerinde yapılan işlemlere göre değişiyor. Ama sürekli, online itibar yönetimi konusunda aktif ve ön plana çıkarıyoruz çalışmalarımızı.