Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Tescili Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda bilişim hukuku uzmanı Avukat Serdarhan Topo ile marka tescili nedir? ve nasıl alınır? Sorularını cevaplandırıyoruz.

Serdarhan Topo: Marka Tescili Nedir?

Serdarhan Topo öncelikle markayı tanımlıyor; Marka, kelime anlamı olarak bir ticaret malını tanıtmaya, benzerlerinden ayırmaya yarayan, o malın simgesi olan, resim ya da harften oluşan özel im olarak tanımlanır. Marka nitelikte güvenilirlik sağlar bir araçtır. Marka tescili işte bu güvenilirlik noktasında önem kazanmaktadır. Marka tescili ile şirket resmi bir kurum tarafından belgelendirilmiş dolayısıyla diğer ürünler üzerinde yasal üstünlük sağlamış olacaktır. Marka tescili her türlü işaret ile yapılabilecektir.

Bu bir slogan olabileceği gibi şekil ile de sağlanabilir. Serdarhan Topo önemli olanın, kendisini diğerlerinden ayırabilecek bir işaret olması gerektiğinden söz ediyor.  Peki marka tescili neden önemlidir? Bu sorumuza Serdarhan Topo, en başta markanın korunmasının amaçlandığını belirtiyor. Markanın korunmasını sağlayacak olan, tescildir. Marka tescili bu korumayı tescil başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren 10 yıl boyunca sağlamaktadır.

Elbette 10 yılda bir yenilenebilmektedir. Bu yenileme işlemi ise tescil süresinin bitiş tarihinden önceki 6 ay içerisinde yapılmalıdır. Tescil ile ortaya çıkabilecek ya da mevcut bir marka ihlalini önleyebilecek ve tecavüzün kaldırılması, zararın giderilmesi, tazminat talebi gibi hukuk davaları ile cezai soruşturma açılmasını talep edebileceksiniz. Ayrıca marka tescilinden yalnızca kendi markanızın korunması açısından değil bir de size yöneltilmiş haksız suçlamalardan kurtulmak noktasında da yararlanabileceksiniz.

Marka Tescili Nasıl Alınır?

Marka tescili nasıl alınır sorusunu Serdarhan Topo’ya yöneltiyoruz. İşte merak ettiğiniz sorunun çözümü:

Marka tescili alabilmek için Türk Patent Enstitüsü (TPE)’ne başvuru yapılması gerekmektedir. TPE Ankara’da bulunmaktadır. Başvurusunu doğrudan yapmak isteyenlerin Ankara’ya gitmeleri gerekmektedir. Ancak e-imza sahibi iseniz başvurunuzu TPE resmi web sitesinden online olarak yapabilirsiniz.

Online başvurular yaklaşık olarak yarım saat bir saat arasında tamamlanmaktadır. Peki marka tescil başvurusunu yalnızca şirketler mi yapabilir? Hayır, birey(gerçek kişi) olarak da başvuruda bulunabilirsiniz. Tescil başvurusunda bulunduğunuzda başvurunuz TPE tarafından sınıflandırılacak ve incelenecektir. Başvurunuz yayınlanacak ve süreç varsa başvurunuza yapılan itirazların incelenmesi ile devam edecektir.

Uygun görüldüğü takdirde tescil belgeleri verilecek veya uygun görülmezse başvurunuzun reddine karar verilecektir. Marka Tescil Belgesini alabilmek için bu süreçlerin eksiksiz ve tam olarak tamamlanması gerekmektedir. Bunun için belgelerinizin de eksiksiz olmasının önemini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Marka Tescili Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Marka tescili almak için TPE’ye başvuru yapılması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Şimdi Serdarhan Topo ile bu başvuruyu yapabilmek için hangi evraklar gereklidir sorusunu cevaplandıracağız. Eğer marka tescili almak isteyen bir birey ise, T.C kimlik numarası, örnek marka (yani belirlemiş olduğu işaret-logo) ve başvuru ücretinin ödenmiş olduğunun kanıtı (dekont) gereklidir.

Birey süreci eğer bir avukatla beraber yürütüyor ise vekaletnameye de ihtiyaç olacaktır. Bunun yanında marka tescili yapmak isteyen bir şirket de olabilmektedir. Eğer başvuruyu yapacak olan bir şirket ise vergi levhası fotokopisi, faaliyet belgesi, örnek marka ve başvuru ücretinin ödenmiş olduğunun kanıtı gerekecektir. Yine burada da söylemek gerekir ki bir avukatla çalışılıyor ise vekaletname gereklidir.

Marka Tescili Almak İçin Avukat Gerekir Mi?

Serdarhan Topo marka tescili almak için yaşanan sürecin ciddi bir bilgi birikimi gerektirdiğini iletiyor. Marka tescil başvurusu yapmak için avukat ile anlaşmak zorunda değilsiniz. Ancak tescil alınma sürecinin hızlı ve doğru tamamlanması açısından bu konuda uzman bir hukuk bürosu ile görüşmenizde fayda olduğunu söylemeliyiz. Özellikle bu işleme hakim olmayan birey ve kurumların danışmanlık almalarını tavsiye etmekteyiz.

Bu işlem 7 ay da sürebilmektedir 1 yıl da. Eğer belgelerinizi eksiksiz olarak hazırlarsanız, başvurunuza itiraz yapılmaz ise dolayısıyla bu süreç kısalacaktır. Üstelik bir avukat ile çalışmıyor, başvurunuzu kendiniz yapmış iseniz başvurunuzun takibini yapmayı unutmamanızı da altını çizerek hatırlatırız. Serdarhan Topo marka tescilinin doğru meslek sınıfında alınması gerektiğini de belirtiyor. İşte bir avukat, sizler için bütün gereklilikleri düşünecek ve işlemlerinizi kolaylıkla tamamlamanızı sağlayacaktır.

Siz de marka tescil işlemleriniz için Topo Hukuk Bürosu ve Serdarhan Topo’ya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.