Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Avukat Serdar Han Topo ile bu makalemizde internetten müstehcen içerik kaldırma konusunda konuştuk. İşte Serdar Han Topo‘nun açıklamaları;

Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Nedir?

Serdar Han Topo müstehcen içerik konusundan bahsetmeden önce müstehcen kavramı üzerinde duruyor. Ceza Kanununda düzenlenen müstehcenlik, kanunda bile tam anlamıyla tanımlanmamıştır. Değerlendirilebilir nitelikli sayılan müstehcenlik kavramını açıklamada toplumun değer ölçüleri ve hayasızla hareket sayılabilecek davranışlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Müstehcenlik suçu pek çok farklı şekillerde işlenebilmektedir. Elbette teknolojinin ilerlemesi bu kavramın sanal dünyaya da taşınmasına sebep oluyor. Hepimiz internette müstehcen içeriklere rastlamışızdır. Bu bazen reklam yoluyla bazen sitelere girdiğimizde kendiliğinden açılan sayfalarla karşımıza çıkabiliyor.

Müstehcen içerik nedir? Sorusunu Serdar Han Topo, Google’ın öngörmüş olduğu birtakım ihlaller ile anlatıyor. Bunlar, cinsel içerikli ve müstehcen pozlar, cinsellikte kullanılan birtakım oyuncaklar, eskort vb. hizmetlerin tanıtımları, hayvanlarla cinsel ilişkiyi anlatan içerikler vb. olarak karşımıza çıkıyor.

Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Müstehcen İçerik Nasıl Kaldırılır?

Serdar Han Topo müvekkillerini internetten müstehcen içerik kaldırma konusunda uzman bir avukatla çalışmaları için uyarıyor. Çünkü bu işlem hem hukuki bir bilgi birikimi hem de teknik bilgi gerektirmektedir.

İnternet ile ilgili 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun düzenlenmiştir. İlgili kanunun 8. maddesine göre internet ortamında yapılan ve içeriği müstehcenlik suçunu oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir.

Ayrıca Google, Güvenli Arama’yı etkinleştirerek müstehcen arama sonuçlarınızı filtreleyebilmenize imkan vermiştir. Ancak elbette yeterli ve kesin çözüm olmayacak yalnızca bu sonuçların büyük kısmından kaçınmanızı sağlayacaktır. Site sahipleri ve paylaşımcı kullanıcılar ile iletişime geçerek müstehcen içeriğin kaldırılmasını istemek de bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirtmek gerekir ki bu, pek de sonuç alabileceğiniz bir yöntem değildir. Ancak geçerli bir sebebiniz olduğu halde, içeriği kaldırmaya yanaşmıyorlar ise yasal süreç başlatmanız mümkün olacaktır.

İnternetten Her İçerik Kaldırılabilinir Mi?

İnternette içerik kaldırma başka bir makalemizin konusu olmakla birlikte, Serdar Han Topo bu yazımızda da kısaca bahsediyor. İnternetteki istenmeyen ve hukuka aykırı içerikleri kaldırabilmeniz mümkündür. Gerçek ve tüzel kişilerin itibarlarını korumak adına bile hukukumuz düzenlemeler yapmıştır.

Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Serdarhan Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Hukuka aykırı içerikler, 5651 sayılı kanunda intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik ve fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama olarak belirlenmiştir. Türk Ceza Kanununda yer alan bu suçların internet ortamında işlenmesi halinde erişimin engellenmesi kararı çıkarılacaktır. İnternet ortamındaki denetimler bu kanun yoluyla gerçekleştirilmektedir. Kanuna göre, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak da içeriğin çıkarılması kararı verilebilecektir.

İşte bahsedilen bu çerçevede yayınlanan içerikler internet ortamından kaldırılabilinecektir. Gerçek veya tüzel kişiler ve kurum kuruluşlar lehine yapılan düzenlemeye göre ise kişilik haklarını iddia eden kişiler ihlal eden içerik sağlayıcılarını uyararak içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebilecektir. Eğer isterlerse doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak erişimin engellenmesi de isteyebilirler.

İnternetten Müstehcen İçerik Kaldırma Nasıl Gerçekleşir?

Bilişim hukuku uzmanı Serdar Han Topo, internetten müstehcen içerik nasıl kaldırılır? sorusunu yanıtladı. İlk olarak bir bilişim hukuku uzmanıyla çalışılması gerektiğinin altını çizdi. İnternetten içerik kaldırma 5651 sayılı kanun çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

İlgili kanunda belirtilen içerik kaldırma için uygulanacak yol madde 8/A’da belirtilmektedir. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın korunması ile ilgili bakanlıkların talebi üzerine Başkan tarafından içerik kaldırma kararı verileceği öngörülmüştür. Müstehcen içerik yayınlamak madde 8’e göre bir suçtur. Bu karar derhal erişim sağlayıcılara ve içerik/yer sağlayıcılara bildirilir. İçeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararın bildirilmesinden en geç dört saat içerisinde gerçekleştirilir. Başkan tarafından verilen karar yine Başkan tarafından sulh ceza hakiminin onayına sunulacaktır.

Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Serdar Han Topo: Müstehcen İçerik Kaldırma

Hakim ise kararını 48 saat içerisinde açıklamak zorundadır. Aksi, kararın kendiğinden kalkması sonucunu doğurur. Ayrıca suça konu internet içeriğini yayınlayanlar hakkında yine Başkan tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

Serdar Han Topo son olarak oldukça önemli hale gelen internetten müstehcen içerik kaldırma konusunda bir bilişim hukuku uzmanıyla çalışılması gerektiğini tekrar ediyor. Kesin bir sonuç alabilmek adına bu konuda hukuki ve teknik bilgisi olan kişilerden yardım alınmasının doğru olacağı üzerinde duruyor. Siz de internetten kaldırılmasını istediğiniz müstehcen içerik için Topo Hukuk Bürosu’na başvurabilirsiniz.

Serdar Han Topo’nun Diğer Hukuki Makalesi:

Freelance İşin Vergi Yükümlülüğü Var Mıdır?