Marka Avukatı Nedir? Marka Avukatı Ne İş Yapar?

Marka Avukatı Nedir?

Marka avukatı ve marka hukuku nedir? Marka bir işletmeye ait ürünün diğer işletmeler ve ürünlerden ayırmaya yarayan her türlü işarettir.

Bu işaret simge, sözcük, logo, sayı, şekil olabilir. Markaların Korunması Hakkında KHK’na göre marka vekili, bu KHK’da belirtilen haklarda ilgilileri Türk Patent Enstitüsü nezdinde temsil edip danışmanlık yapan kimseleri ifade eder. Marka avukatı, marka hukuku mevzuatına hakim, bu alanda güncel gelişmeleri takip ederek marka ve patent alanında üst düzey bir avukatlık hizmeti sunabilecek olan avukattır.

Markayla ilgili mevzuatı takip etmek yalnızca ilgili KHK hakkında bilgi sahibi olmak demek değildir. Marka avukatı, fikri ve sınai haklar ve ticaret hukuku hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Marka hukuku ticaret hukukunun pek çok alt dalı ile de ilişkili bir alandır. İyi bir marka avukatı medya, moda, otomotiv, teknoloji gibi birçok konu hakkında fikir sahibi olmalı ve gelişmeleri takip etmelidir. Ancak marka avukatı olmak için hukuk fakültesinden mezun olmak yeterli değildir. Marka avukatı olmak isteyen mezun hukukçuların Marka Vekilliği Sınavı’na girmeleri gerekmektedir. Bu sınav iki yılda bir yapılmaktadır.

Marka Avukatı Ne İş Yapar?

Marka avukatı, marka hukuku yasalarına ve ilgili mevzuata hakim olan kimsedir. Marka avukatı marka hukuku ile ilgili ulusal ya da uluslararası her türlü güncel gelişmeleri takip eder. Öncelikle markanın korunmasını sağlamak için marka tescil edilmelidir. Marka avukatı marka tescili, markanın izinsiz veya yasal olmayan hallerde kullanımı dolayısıyla çıkan ya da çıkacak uyuşmazlıklar ile hukuki alanda hizmet verir.

Marka Avukatı

İşte marka avukatı, marka hukuku alanında her türlü hukuki problemde müvekkillerini başarılı şekilde temsil etmekle görevini yerine getirir. Ayrıca marka avukatı, Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde marka başvurusu ya da gerekli işlemleri yapmaya ve işlemleri yürütmeye yetkilidir. TPE huzurunda müvekkillerinin markalarını temsil edecek, marka hukuku ile ilgili danışmanlık hizmeti sağlayacaktır.

Marka Avukatı Sadece İstanbul’da mı Var?

Marka avukatı olmak için İstanbul’da olmak, İstanbul Barosu’na kayıtlı olmak bir şart olarak belirtilmemiştir. Dolayısıyla Türkiye’nin her yerinde marka avukatlığı yapılabilmektedir. Marka avukatı olmak için bilinmesi ve uygulanması gereken şart Marka Vekilliği Sınavı’na girmek gerektiğidir.

Topo Hukuk Bürosu’nun Marka Hukuku Hizmetleri

Topo Hukuk Bürosu marka hukuku alanında hizmet vermektedir. Topo Hukuk fikri ve sınai haklar hukuku kapsamında her konuda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verir.

Topo Hukuk Bürosu’nun marka hukuku alanında vermekte olduğu hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Marka başvurusu ve başvuruya itiraz
  2. Marka tescili
  3. Marka yenileme ve marka devir işlemleri
  4. Markada unvan ve adres değişikliği
  5. Marka hakları tecavüzünde ihtiyati tedbir
  6. Marka ihlallerinin önlenmesi
  7. Baskın ve el koyma
  8. Marka, patent ve tasarım rehni, lisansı, haczi

Marka hukuku ile ilgili hukuki uyuşmazlıkların çözümünde marka avukatına başvurmak süreci hızlandıracak ve istenilen sonucun alınması kolaylaşacaktır. Topo Hukuk Bürosu marka, patent ve tasarımla ilgili her türlü davaya bakmaktadır. İletişim sayfasından ulaşmanız halinde marka alanında uzman ve tecrübeli avukatlar tarafından hizmet alabilirsiniz.