Lisanlı ve Lisanssız Yazılım Nedir?

Lisanslı yazılım, yazılımın kullanım hakkının belirli şartlar çerçevesinde ya da belirli bir süre için bir kişi veya şirket tarafından satın alınmış olmasıdır.

Bir kişi veya şirket tarafından geliştirilen bu yazılımdan gelir elde etme beklentisi vardır.
Lisanssız yazılımların kullanılması tabiri lisanslı bir yazılımı herhangi bir bedel ödemeden kullanmak anlamına gelmektedir.

Lisanslı yazılım kullanıcıları; yazılım üreticisinden teknik destek, meydana gelebilecek açıkların kapatılması için güncellemeler sağlayabilecek iken lisanssız yazılımlarda bu imkanlar mevcut değildir.

Lisanssız yazılım kullanımında cezai yaptırımlarla karşılaşma ve bilgisayarınıza zararlı yazılımlar yüklenme tehlikesi ile de karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır.

Lisanssız yazılım cezası ise Türk Ceza Kanunu’nda “Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.” maddesi ile belirlenmiştir.

lisanslı ve lisanssız yazılım, serdarhan topo

Lisanslı ve lisanssız yazılım nedir? – Serdarhan TOPO

LİSANSSIZ YAZILIM KULLANIMI NASIL TESPİT EDİLİR?

Lisanssız yazılımlar şirket sahiplerinin dikkati ve avukatlarının titiz çalışmalarıyla büyük problemlere yol açmadan tespit edilebilirler.

Titiz bir inceleme yapılması gerekmektedir. Firmalar lisanssız yazılımları tespiti amacıyla ürünlere kod yerleştirme ve bu kodlar aracılığıyla sunucularına bilgi gönderme yolunu tercih edebilir.

Bir diğer seçenek olarak anti-virüs programları bilgisayarınızda bulunan yazılımların korsan olup olmadığı bilgisini verebilirler.

Bu tespit yöntemleri haricinde üçüncü bir kişinin ihbar etmesi de ihtimaller dahilindedir. Bilişim hukuku alanında avukat desteği büyük önem taşımaktadır.

Bilişim avukatı Serdarhan Topo bilişim alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Serdarhan Topo iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

Lisanslı ve lisanssız yazılım nedir – Serdarhan TOPO

LİSANSSIZ YAZILIM KULLANMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Lisanssız yazılım kullanma halinde; hatalı ve eksik dokümanlar, eğitim imkânı sunulmaması, teknik destek sağlanmaması, fonksiyonların hatalı ve eksik çalışması, kalite ve güvenilirlik kaybına uğranması, virüslere karşı koruma sağlanamaması ve yasal yaptırımlara maruz kalmak gibi birçok risk vardır.

Bu ihtimaller çerçevesinde başınıza gelebilecek bir mağduriyet olması halinde avukatla çalışmanız en doğru karar olacaktır.

İnternette bireysel anlamda veya kurumsal anlamda hakkınızda suç unsuru içerebilecek bir diğer (hakaret, küfür, karalama gibi) içeriklere denk gelirseniz bunların kaldırılması konusunda da avukat desteği alabilirsiniz.

Bilişim avukatı Serdarhan Topo, bu alanda da diğer pek çok alanda da çalışmalarına devam etmektedir. Profesyonel bir yardım almak istediğiniz takdirde Serdarhan Topo iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.