Takipsizlik Kararı Nedir

Takipsizlik kararı, bir soruşturma sonucunda elde edilen delillerin yeterli şüphe oluşturamaması halinde kovuşturmaya yer olmadığına dair verilen karardır.

Takipsizlik kararı verildikten sonra, yeni delil ortaya çıkmadıkça aynı fiil sebebiyle yeniden kamu davası açılamaz. Takipsizlik kararının kesin hüküm niteliği taşımaktadır.

Cumhuriyet savcısının takdir yetkisi, yeterli şüphe oluşturacak delil bulunamaması, kovuşturma olanağının olmaması gibi sebeplerle takipsizlik kararı verilebilmektedir.

Bunların dışında şahsi cezasızlık sebepleri, etkin pişmanlık hali, dava konusunun suç teşkil etmemesi de kovuşturmaya yer olmadığına dair karar(kyok) verilmesine sebep teşkil eder.

takipsizlik kararı,

Takipsizlik kararı nedir – Serdarhan TOPO

TAKİPSİZLİK KARARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre; “Cumhuriyet savcısı tarafından verilen KYOK kararına karşı; suçtan zarar gören veya müşteki tarafından veya vekilleri aracılığıyla 15 gün içerisinde, bu kararı veren Cumhuriyet savcısının yargı çevresinde görev yaptığı Ağır Ceza Mahkemesinin bulunduğu yerdeki Sulh Ceza Hâkimliğine itiraz edebilir.” (md.173/1)

Takipsizlik kararına itiraz için verilecek dilekçede; Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince kamu davası açılmasını gerektiren sebepler ve deliller açıkça belirtilmiş olmalıdır.

İtiraz kabul edildiği takdirde Cumhuriyet savcısı yeniden iddianame düzenler ve dava açılmış olur.

Kamu davası açılmamasının gerekçesi savcının takdir yetkisi ise takipsizlik kararına itiraz edilemez. İtiraz hususunda bir avukat ile çalışmak yararınıza olacaktır.

Serdarhan Topo makaleleri de hukukun her alanında size yardımcı olacaktır. Serdarhan Topo iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

takipsizlik kararı, avukat serdarhan topo

Takipsizlik kararı nedir – Serdarhan TOPO

TAKİPSİZLİK KARARINA İTİRAZ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Takipsizlik kararına itiraz süreci, mahkemelerin iş yükü sebebiyle kısa sürelerde sonuçlanmayabilir.

Net bir süre verilemez ancak mahkemenin bulunduğu bölge, iş yükü bu süreyi etkileyecektir.

Avukat Serdarhan Topo, ceza hukuku alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Serdarhan Topo Hukuk Bürosu; ceza, bilişim, aile hukuku ve diğer alanlarda hizmet vermektedir.

Hukukun her alanında yayınlanan Serdarhan Topo makalelerini internet sitemizden takip edebilirsiniz.