Youtube Hesabı İtibarıma Zarar Veriyorsa Kapattırabilir Miyim?

Bir Youtube Hesabını Nasıl Kapattırabilirim?

Youtube hesap silme, çoğu kullanıcının çeşitli nedenlerden dolayı ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Youtube’da kapattırmak istenilen hesap eğer kişinin kendisine aitse bu basit bir işlemdir. Eğer silmek istenilen hesabın şifresi unutulduysa hesap silmek için hesap kurtarma seçenekleri denenmelidir. Youtube hesabının bağlı olduğu gmail hesabı silinerek de youtube hesabı kaldırılabilir. Ancak gmail adresinin de şifresi unutulduysa bu durumda bir bilişim uzmanına başvurmak daha doğru olacaktır.

Youtube’da hesabının silinmesi istenilen kişi bir başka kişiyse örneğin, kişinin müstehcen videolarını paylaşmış bir youtube hesabı veya örf, adet ve değerlere hakaret eden bir hesap kapattırılmak isteniyorsa bu durumda youtube ile iletişime geçmek gerekmektedir. İlk etapta Youtube, kanal silme veya direkt hesap kapatma gibi yöntemlere başvurmamakla beraber yinede söz konusu somut olayın ağırlığına göre bir çözüm bulmaktadır. Youtube bu konuda oldukça duyarlı davranmaktadır.  Youtube da topluluk kurallarını ihlal ettiği düşünülen bir içerik varsa bu içerik işaretlenip, bildir sekmesine tıklanarak Youtube’a bildirilebilir. Youtube yaptığı incelemelerle kullanıcıya duruma göre ihtar, yaş kısıtlaması gibi yaptırımlar uygular.

Bir youtube kanalı, topluluk kurallarını sürekli ihlal ederse, bir başka kanalı veya hesabı taklit etmek için açılmışsa, özellikle saldırgan davranışlar, tehdit, diğer üyelerin kişisel bilgilerinin ifşa edilmesi, başkalarını şiddet eylemlerinde bulunmak üzere kışkırtma veyahut telif hakkı gibi olumsuz durumlar Youtube tarafından son derece ciddiye alınmaktadır. Bu sebeplerle Youtube’dan hesaplar kalıcı olarak silinebilmektedir.

Youtube’dan Video Sildirebilir Miyim?

Youtube video silme işlemi özellikle sitede kendisini rencide edici videoları veya ifşa videoları olanlar tarafından merak edilmektedir. Youtube’dan video silme veya sildirme işlemi kanal veya hesap kapatmaya göre daha kolaydır. Youtube’da rahatsız edici bir içerik ile karşılaşılması durumunda veya kişinin ifşa videosunun yayınlanması gibi durumlarda bu video sildirilebilir.

Youtube’dan silinmesi istenilen video, kişinin kendi youtube kanalındaki bir video ise videonun olduğu sayfaya gelip, menüler seçeneğine tıklanırsa sil seçeneği ile karşılaşılacaktır. Sil butonuna tıklanarak youtube kanalında video silme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Youtube’dan silinmesi istenilen video bir başkasına aitse, silme işlemi bu kadar kolay olmayacaktır. Bunun için Youtube’a söz konusu içeriğin şikayet edilmesi gerekmektedir

Youtube da videonun topluluk kurallarını ihlal edip etmediğini inceleyecektir. Peki hangi hallerde topluluk kuralları ihlal edilmiş olmaktadır?

Çıplaklık veya cinsel içerik

Özellikle çocukları kötü şekilde yaralanmalara neden olabilecek eylemler yapmaya teşvik eden videolar

Nefret söylemi içeren içerikler

Şiddet içeren veya görsel açıdan rahatsız edici içerikler

Taciz ve siber zorbalık

Spam, yanıltıcı veriler ve dolandırıcılık

Tehditler

Telif hakkı

Çocuk güvenliğini ihlal eden videolar yayınlanmışsa Youtube’ın topluluk kuralları ihlal edilmiş olur. Bu durumda söz konusu video Youtube tarafından kaldırılabilmektedir. Ancak bu yoldan da bir çözüm alınamazsa video içeriğine göre yasal işlem başlatmak gerekecektir.

Youtube’dan Size Zarar Veren Kişileri Dava Edebilir Misiniz?

Youtube’dan kişinin itibarını zedeleyici, küçük düşürücü bir video yayınlanmış ise bu durumda öncelikle bu videoyu kanalında yayınlayan şahıs ile iletişime geçilerek videonun kaldırılmasını talep etmek gerekmektedir. Bu talepten sonuç alınamadıysa söz konusu video Youtube’a bildirilebilir. Ancak Youtube bu konuda bir çözüm sunmadı ve videoyu kaldırmadıysa bu durumda hukuki yollara başvurmanız gerekmektedir.

5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a göre internet ortamında yapılan yayının içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek veya tüzel kişiler ile kurum veya kuruluşlar doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak söz konusu içeriğin kaldırılmasını talep edebilir. Öte yandan kişinin rızası olmadan videosunun paylaşılması sebebiyle uğradığı üzüntü, kederden dolayı manevi tazminat davası da açılabilir.

Manevi tazminata karar verilebilmesi için bazı unsurların gerçekleşmesi gerekmektedir. Youtube’dan kaldırılması istenilen video açıkça kişilik değerlerini ihlal etmiş olmalı, ihlal nedeniyle manevi zarar doğmuş olmalı, fiil ile zarar arasında uygun illiyet bağı olmalı ve zarar verenin kusurlu olması gerekmektedir. Sonuç itibariyle Youtube’dan kişilik haklarını ihlal eden videolar yayınlayan kişiler dava edilebilir.

Youtube’daki Bir Video İtibarımı  Zedeleyebilir Mi?

Youtube sitesi birçok kişinin kullandığı, video paylaşabildiği bir sitedir. Aynı zamanda üye olmadan da video izlenebilen bir sitedir. Bu nedenledir ki Youtube’a kişiyle ilgili hoş olmayan bir video yüklenmişse bu video kısa zamanda binlerce kişi tarafından izlenebilmektedir. Dolayısıyla evet, Youtube’daki bir video kişilerin itibarını zedeleyebilir.

Yayınlanan videolar kişilerin ticari itibarını zedeleyen, marka değerini düşüren videolar da olabilir. Bu sebeple videoyu silme işlemlerinin yanı sıra video hakkında cevap ve düzeltme metni de yayınlanmalıdır. Ayrıca bu videoları yayınlayanlar hakkında maddi ve manevi tazminat davaları da açılabilir.