Av. Serdarhan Topo – İnternetten İçerik Kaldırma Davası Nedir?

Av. Serdarhan Topo, TOPO Hukuk Bürosu YouTube kanalı üzerinden internetten içerik kaldırma davası hakkında bilgi verdi.

İnternetten İçerik Kaldırma Davası Nedir?

Günümüzde internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bilgiye ulaşmak, uzaklarda olan insanlarla iletişim kurmak, alışveriş yapmak, dergi veya gazete okumak eskisi kadar zor değil çünkü her şey elimizin altında gerçekleştireceğimiz birkaç işleme bakıyor. Tek bir sorun var; bunlar ne kadar gerçek ve ne kadar yasal? Gerçek hayatta nasıl ki bir ürün kaliteli diye satılıp insanlar kandırılabiliyor veya bir dedikodu ile insanlar hakkında yalan yanlış haberler ortaya atılabiliyor ve yasal olmayan işlemler yapılabiliyor ise internet üzerindeki içeriklerde de aynı şeyler başımıza gelebiliyor.

Bu yalan yanlış içerikler her zaman başkaları ile ilgili olmayabilir. Bir gün bir bakarsınız resminiz veyahut bilgileriniz sizden habersiz paylaşılmış ve altına yalan yanlış veya şahıs haklarınızı zedeleyen hakaret ya da poz ile bir içerik paylaşılmış. Neden olmasın? Belki de başınıza gelmiştir bile. Bu gibi durumlarda o içeriği kaldırması için ya da erişime engellenmesi için dava açabilirsiniz.

İnternetten İçerik Kaldırma Davası veya Erişime Engelleme Davası Nedir?

İnternetten içerik kaldırma davası ve erişime engelleme davası, internet üzerinden yayınlanan haber, video, fotoğraf, yorum vb. hukuka aykırı olan içeriklerin bulunduğu internet sitelerindeki o içeriğin silinmesi veya sitenin URL’sinin kullanıcılar tarafından erişime kapatılması için açılan davalardır. Bu hukuka aykırı içerikler için; şahıs haklarının zedelenmesi veya ihlali, özel hayatın gizliliğinin ihlali, kamu yararı bulunması, suç işlenmesi (Bunlara fuhuş suçu, müstehcenlik suçu veya Atatürk aleyhine yapılan suçlar da dahildir.) veya yasal olmayan işlemler yapılması ve yalan haber gibi örnekler verebiliriz.

Yapılacak hukuki işlemler bir BTK kararıyla veya bir hakim kararıyla olabilir. Şunu da belirtmek gerekir ki, BTK’nın erişim engelleme hakkında yapabileceği konular sınırlı sayıdadır. Bunun gibi suçlarda BTK engelleme yapabilir veya gerçek veya tüzel kişilerin şahıs haklarını zedeleyen bir durum var ise, kişinin kendisi Sulh Ceza hakimliklerine başvurup erişim engelleme veya içeriğin kaldırılması talebinde bulunulabilir.

Erişim engelleme ile içerik kaldırma konusu aslında farklı gibi görünse de birbiriyle bağlantılıdır. Fakat içeriğin kaldırılması biraz daha karışık ve uzun bir süreçtir. Erişim engelleme bir hakimliğin o konuda bir internet URL’sini mahkeme kararına konu ederek, bir engelleme kararı vermesi anlamına gelir. Bu mahkeme kararı, daha doğrusu hâkimlik kararından sonra içeriği kaldırma işlemleri başlar. İçeriğin kaldırılması tamamıyla ayrı bir süreçtir. Web sitesinden içerik kaldırılsa bile bu bir fotoğraf ise bunu farklı yerlerde farklı sebeplerle farklı yerlerde de görebilirsiniz. Biliyorsunuz ki internette bilgilerin yayılması çok hızlı gerçekleşiyor. Bu sebeplerden dolayı bir bilişim avukatıyla beraber bu işlemi yürütmeniz hem sürecin kısalması hem de içeriğin tamamen kaldırıldığından emin olmanız için çak daha iyi olur.

Serdarhan Topo - İnternetten İçerik Kaldırma Davası

Web Sitesi Erişime Engellense veya Silinmiş Olsa Bile Google Aramalarda Görünür Olabilmesi mümkün mü?

Bu soruya cevabımız maalesef ki evet. Nedenini soracak olursanız, bu sayfa açıklamasının veya önbelleğin eski olmasından kaynaklanır. Bunun için, Google eski içerik kaldırma sayfasından destek alabilirsiniz. Burada web sitesinin URL’sini girip karşınıza çıkan adımları yaptığınızda gereken işlemleri tamamlayabilirsiniz. Yine bir bilişim avukatından destek almak sizin için daha kolay ve güvenilir olacaktır.

Şahıs haklarının zedelenmesi veya ihlali, özel hayatın gizliliğinin ihlali, kamu yararı bulunması ve suç işlenmesi gibi durumlar çok ciddi konulardır. Kişiler bunlardan dolayı bulundukları ortamda dışlanabilir, söz konusu bir firma ise itibarı sarsılabilir ve bu yüzden zarara uğrayabilir. Suç işlenmesi gibi durumlarda da başka insanlara kötü örnek olabilir veya insanların başına kötü olayların gelmesine göz göre izin vermek gibi olur diyebiliriz. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı bu konuda hepimizin hassasiyet göstermesi ve doğrudan bizi ilgilendiriyor ise hemen hukuki işlemlere başvurmamız gerekir.

İlgili Yazı:

Av. Serdarhan Topo: İnternetten İçerik Kaldırmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?